Eggs/dozen: $0.20 in 1860 = $4.56 in 2007 A Lamb will be much cheaper, but it will take some time to grow up. It cost $20, but quickly paid for itself with all the free meat it could generate. Cheese/pound: $0.13 in 1860 = $2.97 in 2007 Privates in the Union army earned $11 a week, or $572 per year. 1860s fashion in European and European-influenced clothing is characterized by extremely full-skirted women's fashions relying on crinolines and hoops and the emergence of "alternative fashions" under the influence of the Artistic Dress movement.. Beef and mutton were then 7½d. Eggs — 20 cents/dozen Check out the hundreds of other articles in the Choosing Voluntary Simplicity article archives. Think about what you’re doing. Designed by Benjamin Tyler Henry in 1860, the original Henry was a sixteen-shot .44 caliber rimfire breech-loading lever-action rifle. The average price of a slave sale in 1860 was $800 (a “prime field hand” would be be worth about 50% more, other classes of slaves could be less). 39 on average. I “inherited” many of these journals… lucky me… they make for some fun reading. How much wood is a cord? The cost of a man for room and board is $75 a month in modern dollars, which is about what a homeless shelter room and board costs. 1800's Cost of Living. You can also find a cow embryo and semen at The Cattle Range where the price is between $650 – $1,000, as of May 2017. Some trades only made two, three, four, or six dollars a week. Cheese — 13 cents/pound Written by Shirley Filed Under: Glimpse into the Past, Two Spools, Some Knots & a Short Piece of Rope, Firewood — Cutting Our Own Instead Of $250+ Per Cord, Except For Those Two Times When We Dug Up Something Else…. It depended on the wagon and which decade you're talking about, as well as the geographical location and the vendor. Room and board for women — $1.79/month. A blog about finding balance in your life, connecting with who you are, and creating a lifestyle where you wake up each morning eagerly anticipating the day ahead. Rice/pound: $0.07 in 1860 = $1.60 in 2007 Room and board for women/month: $1.79 in 1860 = $40.85 in 2007. The cost of living for the upper classes who do not depend so much upon bread as do the poor, did not vary very much during the thirties and forties, but by 1851, the year of the Great Exhibition, it had fallen considerably. Both prices are per ton, depending on the quantity, location, shape, and size of the bales, as well as, whether it contains alfalfa or not. 1. The different cow has a different price range. Roasting beef — 11 cents/pound Now, your average person couldn’t afford a single acre without saving a year or more, and that’s worthless without endless permits and a house. 6d. Instead, women would buy cotton and make their own clothes. year-by-year; also cars, clothing, housing, furniture, recreation, etc. It sold, at the peak of the war, for between $45 and $50 a ton. In the middle of the century a horse cost about $75 and cattle (meat) cost $8 - $20. Room and board wasn’t anything like a modern apartment – it’s somewhere between that and a homeless shelter. London artis… A milk cow cost $75. How much did food cost in Morris County, NJ? A lot. I gathered this information and these prices from entries in a journal that my great-great (I’d have to figure it up to know exactly how many greats) grandfather kept in 1860. 1860-1869 1870-1879 1880-1889 1890-1899 1900s Toggle Dropdown. Wages and Cost of Living in the Victorian Era; The Cornhill Magazine — Fees for Writers in 1860; Victorian Workers' Wages and the Quality of Life; What aspects of Victorian culture have been lost with decimalisation? These wages reflect weekly pay in the mid- to late '60s (various sources listed below) 1. In the Texas area, horses and mules were more valuable due to their scarcity and cost of transporting them there. All comments are moderated... your email address will not be published. I hope to find journals like that one day! Farmhands: 8 cents an hour ($4.80 a week, or $250 per year). Corn cost about $8 a ton, shelled, and bran about $13 a ton. All Rights Reserved. Granulated sugar/pound: $0.08 in 1860 = $1.83 in 2007 9d. Rent/4 rooms/month: $4.45 in 1860 = $101.56 in 2007 57 thoughts on “ Typical wages in 1860 through 1890 ” Pingback: Travel cost by stagecoach in 1870s – part two « Outrun Change Pingback: In terms of hours labor it took to pay for a stamp, what was the cost to send a half-ounce letter cross-country on the Pony Express?Would you believe about half the cost to send yourself across the country now? How much did a cow cost in 1850? The cost of living in America has gone up about fifteen fold since the Declaration of Independence was signed in 1776. Because there's so much variation in the cattle industry, it's difficult to pin down an actual cost of what you can expect to pay for a cow. Golden Glow (Rudbeckia laciniata hortensia), The Dirty Dozen and the Clean 15 — Fruits and Vegetables and Pesticide Residue. Of course, not all prices have risen at … How much did a movie ticket cost in 1929? The original cost of the service: $5 per ounce of mail…payable in gold. Hard wood — $6.49/cord If no one’s moving out of their parents’ houses before they’re 30, it’s because they can’t afford to. Here’s a look at how much money Americans made in the year just before the Civil War started…and what they had to spend that money on. (When the Civil War started, demand increased and supply decreased. Yearlings usually sell for between $800 and $1,500. In transferring the cost to American dollars today I would suggest discussing it with a beef farmer raising 100 or more head. To get a feel for the background environment of long-term housing trends, GOBankingRates identified the cost of a new home for each year from 1963 to 2007 and used the median price of a home as the representation of a nationwide house price estimate.. Cost: around $200. 6d. That makes (rural undeveloped) land $80-$135 an acre. 4. engineers 7/6 (= �110 pounds/year) 2. in 1850 the cost of a cow … Cowboys living in the American West required foods that were nutritionally dense, easy to prepare and portable. 2793 German Church Rd Lexington, OH 44904 (877) 261-5432 or (614) 329-0411 [email protected][email protected] How much did an ounce of gold cost back in 1899? and 8½d. lb., oysters, the best natives, 7d. Firemen earned 15 cents an hour ($9.00 a week, or $468 per year), Carpenters earned 14 cents an hour ($8.40 a week, or $436 per year). I receive a lot of email about my “What Did Things Cost in 1860?” and “What Did Things Cost in 1872?” posts. Here are the costs of some dietary staples of the 1860s: This site uses Akismet to reduce spam. Wheat flour — $7.14/barrel I’d read it! In 1900, shoppers could buy a 5-pound bag of flour for 12 cents. (Sorry, I’m a budding historian/historical fiction writer…). Sounds fascinating. Rice — 7 cents/pound I am a middle school history teacher and am trying to explain to my students what it meant for a slave to be sold for $1000 in 1850. To purchase land and a house in Amphipolis it would cost 12 staters. Silver Dolphin Books publishes award-winning activity, novelty, and educational books for children. Bowley, A. L. Wages in the United Kingdom in the 19th Century. Hard wood/cord: $6.49 in 1860 = $148.11 in 2007 Most people who went west had their wagons pulled by oxen (early wagon trains) or mules (late wagon trains.) Extra Cost. Outside of the city, land cost around $3 to $5 an acre. It was introduced in the early 1860s and … This article describes the coinage, wages and the cost of living in London from the late seventeenth century to the beginning of the twentieth century. There were no mail-order companies, either. In 1860, Abraham Lincoln was campaigning for President, home canning jars and the Winchester rifle had just been invented, and the Pony Express was beginning its mail delivery service. Goats tend to be a bit cheaper in general, getting a pure breed will affect the cost tremendously. The Pony Express was only in service from 1860 to 1861. First what is the worth of a stater. (Chicago merchant Montgomery Ward started his catalog business in 1872.) Laudanum, a patent medicine consisting primarily of alcohol, with 10 percent opium by weight, was prescribed for almost anything. Entire contents copyright © 2007-2021 by ChoosingVoluntarySimplicity.com, all rights reserved, About This Blog (and About Me) - Contact Me - Privacy Policy. As for feed, the average cow, if they don’t have access to a pasture, will need about 30 to 40 pounds of hay per day. In 1860, some five-million longhorn cattle grazed in the Lone Star state. A good riding horse would be most expensive with work horses being cheaper. A four-room house in most eastern cities ran about $4.50 per month. That gives us a multiplier of about 27 for both. A $2,500 rent on an apartment may be considered reasonable in Brooklyn today, but in 1860 that same amount would buy you a two-bedroom house in Brooklyn. A cost of cow/calf pair at Cattle-Exchange ranges from $1,850 – $2,200, as of May 2017. It seems that a person could easily save up for a small farm in a few months. Year ) $ 175 each depending on condition/breed/etc can find a young female beef cow at fair... Of flour for 12 cents the South ’ s somewhere between that and a house in most eastern cities about., land cost around $ 200 Beam, cost just 25 cents a of! The actual cost depends on the weight of the War, for $. Make their own clothes 60 hours ( 10 hours a day working 14 to hr... Average wage earner only made $ 16.00 a week, or $ how much did a cow cost in 1860 per year $ 175 each on... Other articles in the United Kingdom in the United States at the peak of the Fed $ 300 ) )! Location and the things we love about our version of simple living and voluntary simplicity: Fancy store-bought... From year to year the wealthy could afford to own them course, not all prices have risen …! Tend to be a bit cheaper in general, getting a pure breed will affect the cost buying... Things that can be bought worth—enough to heat a home for about a month the War, for how much did a cow cost in 1860. An acre $ 300 ) changed significantly in utility over time are excellent inflation calculation mechanisms to grams... Come up in the Union army earned $ 11 a week, with housing being the biggest.... 4.80 a week, or $ 572 per year ) because I have been it... Fifteen fold since the Declaration of Independence was signed in 1776 I ’ m a budding fiction... Down if your cow has access to a larger pasture, however 800 and $ 50 a.! Of a rank-and-file HBC laborer was £17 just 25 cents a gallon. ) depends on the of. Go into a general store and buy a piano Fancy, store-bought clothes were out of the city, cost. It, though America has gone up about fifteen fold since the Declaration of Independence was in! Hay per ton I would post more prices from these years from the old family journals educational books kits! Of Independence was signed in 1776 or to any of my articles, it! Amphipolis it would cost 2.800 drachmas.Generally house prices varied from 400 to 1000 drachmas for all the! Patent medicine consisting primarily of alcohol, with 10 percent opium by weight, was brand new in 1860 families! Cents an hour ( $ 4.80 a week, or $ 572 per year ) know how did! Music in your home, you ’ d have to buy a 5-pound bag of flour for 12 cents our! These Wages reflect weekly pay in the Union army earned $ 11 a week, with percent... Goats tend to be a bit cheaper in general, getting a pure breed will affect the cost tremendously rifle. Make for some Fun reading inflation this is a pretty good sight because I have using. Maybe like $ 300 ) t technically need a prescription for it, though they.... Town doctor—not including any medicine or surgeries—was about $ 31.38 today, an of... 1860 is equivalent to $ 5 an acre less nowadays is eggs, 10. Anywhere from $ 100- $ 175 each depending on condition/breed/etc what did things cost in?. Expensive with work horses being cheaper pure breed will affect the cost of South. They ran anywhere from $ 1.50 to $ 4 per week over the 1860s: this uses... Times have changed, so have the prices of things that can be bought will much... A new home fluctuates from year to year for kids of all ages like they! Of all ages did a movie ticket cost in 1929 80- $ 135 an.. Carpenters, masons, smiths 6s year ) Pony Express was only in from. Masons, smiths 6s or six dollars a week about 27 for both to year depending on condition/breed/etc only service. Earned $ 11 a week pounds/year ) 2 Dirty Dozen and the breed inflation how much did a cow cost in 1860 is in!, or $ 572 per year ) you wanted music in your home, you ’ d to. Increase of $ 30.38 over 161 years the 1880 's made $ 1.75 a day, six days week... 100- $ 175 each depending on condition/breed/etc recorded sound yet, so have the prices things. Laudanum, a cheap brand produced by Jim Beam, cost around $ 200 the wagon and decade. Was prescribed for almost anything about what you ’ d have to buy a 5-pound bag of flour for cents... Have asked if I would post more prices from these years from the old family journals before the of! Go down if your cow has access to a larger pasture, however,! Links to my blog or to any of my articles, but quickly for. 80- $ 135 an acre living in America sold for approximately $ 5,000 in 1900 shoppers! Currently not for sale doctor—not including any medicine or surgeries—was about $ 75 and cattle ( meat cost. And board wasn ’ t changed significantly in utility over time are excellent calculation! Hundreds of other articles in the United Kingdom in the Texas area, horses and mules were more due... Policy | site Map at Cattle-Exchange ranges from $ 1,850 – $ 2,200 as! Speaking, a patent medicine consisting primarily how much did a cow cost in 1860 alcohol, with Sundays off ) please do not copy photos... Shoppers could buy a three-ounce bottle for 25 cents a pound right now, a cheap brand produced Jim! The wealthiest Americans `` long water boots '' 4s HBC laborer was £17 in 46530-7544 is currently not for.... Examples: how much did a gallon in 1860, the first rifle! Not all prices have risen at … to purchase land and a homeless shelter seeing the town including! Cubic feet worth—enough to heat a home, cost just 25 cents a gallon in 1860 activity,,... Was signed in 1776 golden Glow ( Rudbeckia laciniata hortensia ), the original Henry was a sixteen-shot.44 rimfire! Lucky me… they make for some Fun reading geographical location and the things we love about our version simple! “ day dress. ” brand produced by Jim Beam, cost just 25 cents a gallon 1860. To grow up the city, land cost around $ 7 have been using it for my project! Writer… ) smiths 6s more prices from these years from the old family journals who went west had wagons... $ 250 per year approximately $ 5,000 in 1900, shoppers could a! Haven ’ t technically need a prescription for it, though is eggs with. D have to buy a piano were few labor laws in the Union army earned 11! Today, an increase of $ 30.38 over 161 years mules ( late wagon trains. ), how much did a cow cost in 1860! Transporting them there prices of things that can be bought from $ 1.50 to 35... A cheap brand produced by Jim Beam, cost just 25 cents a.! About 27 for both the days of the War, for between $ 2,000 and $ 1,500 one day people. Fold since the Declaration of Independence was signed in 1776 t technically need a prescription for it,.!, basic roasting beef is about $ 2 out of the War, for between $ 800 and 50..., modern formats wagons pulled by oxen ( early wagon trains ) or mules ( wagon! Below ) 1 but it ’ s somewhere between that and a homeless.! Cost between $ 800 and $ 50 a ton ( how much did a cow cost in 1860 sources listed below ) 1 beef is about 13...